Major results and performances

Read about some of the England Leopards’ successes on the international stage

Why Leopards?

The story of the Leopards dates back to the early days of the English Table Tennis Association (ETTA) in 1937/38, when the King agreed to become Patron of the Association.

The ETTA crest, which had previously featured a rose, was changed to three lions in a passant guardant position – that is to say walking, with heads turned to face out of the crest.

This is a familiar symbol of England, but not many people know that in British and French heraldry, a lion passant guardant was historically referred to as a leopard – so the ETTA crest was called the three leopards.

Although the practice of lions passant guardant being called leopards has largely disappeared from British heraldry (hence the England football team being known as the three lions), table tennis has always stuck with the tradition.

England Leopards have enjoyed a series of recent medal triumphs on the world stage, including winning bronze at the ITTF Team World Cup at the Copper Box Arena in London in February 2018.

The squad of Liam Pitchford, Paul Drinkhall and Sam Walker also won bronze at the World Team Championships in Kuala Lumpur in 2016.

The major multi-sport event at which England is represented is the Commonwealth Games, where we have won a number of medals since table tennis was introduced in 2002.

English athletes have also dominated the teams which have represented Great Britain at several Olympic Games since 1988.

Click here to visit the Team GB major results and performances page.

Performance highlights
Host and year Squad Outcome
Manchester,
England
2002
Andrew Baggaley
Gareth Herbert
Alex Perry
Matthew Syed
Terry Young
Nicola Deaton
Helen Lower
Katy Parker
Katy Steward
Georgina Walker
Sue Gilroy
Catherine Mitton
Men’s Team gold
Men’s Doubles gold
(Baggaley & Herbert)
Women’s Para Singles gold (Gilroy)
Women’s Para Singles bronze (Mitton)
Women’s team 7th place
Melbourne,
Australia
2006
Andrew Baggaley
Alan Cooke
Paul Drinkhall
Andrew Rushton
Sue Gilroy
Helen Lower
Catherine Mitton
Joanna Parker
Kelly Sibley
Georgina Walker
Men’s Doubles silver
(Baggaley & Rushton)
Women’s Para Singles gold
(Gilroy)
Women’s Para Singles bronze
(Mitton)
Men’s team 5th place
Women’s team 9th place
Delhi,
India
2010
Andrew Baggaley
Paul Drinkhall
Darius Knight
Liam Pitchford
Danny Reed
Hannah Hicks
Karina Le Fevre
Joanna Parker
Kelly Sibley
Men’s Team silver
Men’s Doubles bronze
(Baggaley & Pitchford)
Mixed Doubles bronze
(Drinkhall & Parker)
Women’s Team 4th place
Glasgow,
Scotland
2014
Andrew Baggaley
Paul Drinkhall
Liam Pitchford
Danny Reed
Sam Walker
Joanna Drinkhall
Hannah Hicks
Tin-Tin Ho
Karina Le Fevre
Kelly Sibley
Mixed Doubles gold
(Drinkhall & Drinkhall)
Mixed Doubles silver
(Pitchford & Ho)
Men’s Team silver
Men’s Singles bronze

(Pitchford)
Mixed Doubles bronze
(Reed & Sibley)
Women’s team quarter-finals
Gold Coast,
Australia
2018
Kim Daybell
Paul Drinkhall
David McBeath
Felicity Pickard
Liam Pitchford
Sam Walker
Ross Wilson
Tin-Tin Ho
Denise Payet
Kelly Sibley
Maria Tsaptsinos
Men’s Doubles gold
(Drinkhall & Pitchford)
Men’s Para Singles gold
(Wilson)
Mixed Doubles silver
(Pitchford & Ho)
Men’s Para Singles silver
(Daybell)
Men’s Team bronze
Women’s Team bronze

Women’s para singles 4th place
(Pickard)
Host and year English medal winners
1926, London Silver
XD: Linda Gleeson & Roland Jacobi (HUN)
Bronze
WS: Winifred Land
XD: HD Bennett & Winifred Land
MT: Charles Allright, Bernard Bernstein, Percy Bromfield, Frank Burls, James Thompson
1928, Stockholm Silver
MD: Charles Bull & Fred Perry
WD: Brenda Somerville & Doris Gubbins (WAL)
Bronze
MT: Charles Allright, Charles Bull, Adrian Haydon, Charles Mase, Fred Perry
WS: Joan Ingram
WD: Joan Ingram & Winifred Land
XD: Charles Bull & Joan Ingram; Fred Perry & Winifred Land
1929, Budapest Gold
MS: Fred Perry
Bronze
MT: Charles Bull, Frank Burls, Adrian Haydon, Fred Perry, Frank Wilde
MS: Adrian Haydon
MD: Charles Bull & Fred Perry
1931, Budapest Silver
MT: Charles Bull, Adrian Haydon, David Jones, Stan Proffitt, Tommy Sears
1932, Prague Bronze
MD: Charles Bull & David Jones
1933, Baden bei Wien Bronze
MT: Alec Brook, Adrian Haydon, David Jones, Andrew Millar, Edward Rimer
MS: Adrian Haydon
1934, Paris Bronze
WS: Dora Emdin
XD: Laszlo Bellak (HUN) & Kathleen Berry
1935, London Silver
MD: Adrian Haydon & Alfred Liebster (AUT)
Bronze
WD: Mrs L Booker & Hilde Bussmann (GER)
XD: Adrian Haydon & Margaret Osborne
1937, Baden bei Wien Silver
WD: Margaret Osborne & Wendy Woodhead
Bronze
WD: Lilian Hutchings & Stefanie Werle (AUT)
1938, London Gold
XD: Laszlo Bellak (HUN) & Wendy Woodhead
Silver
WT: Dora Emdin, Phyllis Hodgkinson, Doris Jordan, Margaret Osborne
Bronze
MD: Eric Filby & Hymie Lurie
WD: Phyllis Hodgkinson & Doris Jordan; Dora Emdin & Margaret Osborne
1939, Cairo Gold
MS: Richard Bergmann
MD: Richard Bergmann & Viktor Barna
Bronze
MD: Ken Hyde & Hymie Lurie
MT: Ernie Bubley, Ken Hyde, Hymie Lurie, Ken Stanley, Arthur Wilmott
1947, Paris Gold
WT: Elizabeth Blackbourn, Vera Dace-Thomas, Peggy Franks, Margaret Osborne-Knott
Silver
WS: Elizabeth Blackbourn
MD: Johnny Leach & Jack Carrington
Bronze
MS: Johnny Leach
WS: Vera Dace-Thomas
MD: Viktor Barna & Adrian Haydon
XD: Viktor Barna & Margaret Franks
1948, London Gold
WT: Dora Beregi, Peggy Franks, Betty Steventon, Vera Dace-Thomas
MS: Richard Bergmann
WD: Peggy Franks & Vera Dace-Thomas
Silver
WS: Vera Dace-Thomas
MD: Adrian Haydon & Ferenc Soos (HUN)
WD: Dora Beregi & Helen Elliot (SCO)
Bronze
MD: Viktor Barna & Richard Bergmann
WD: Audrey Fowler & Irene Lentle
XD: Richard Bergmann & Dora Beregi
1949, Stockholm Gold
MS: Johnny Leach
Silver
WT: Pinkie Barnes, Joan Crosby, Peggy Franks, Adele Wood
WD: Pinkie Barnes & Joan Crosby
Bronze
MT: Viktor Barna, Richard Bergmann, Johnny Leach, Ronald Sharman, Aubrey Simons
MD: Richard Bergmann & Tage Filsberg (SWE)
XD: Johnny Leach & Peggy Franks
1950, Budapest Gold
MS: Richard Bergmann
WD: Dora Beregi & Helen Elliot (SCO)
Bronze
MT: Richard Bergmann, Bernard Crouch, Johnny Leach, Aubrey Simons, Harry Venner
WT: Dora Beregi, Vera Dace-Thomas, Peggy Franks, Pinkie Barnes
WD: Vera Dace-Thomas & Peggy Franks
1951, Vienna Gold
MS: Johnny Leach
WD: Diane & Rosalind Rowe
Bronze
WT: Peggy Franks, Joyce Roberts, Diane Rowe, Rosalind Rowe
MD: Jack Carrington & Johnny Leach
XD: Johnny Leach & Diane Rowe
1952, Bombay Silver
MT: Richard Bergmann, Adrian Haydon, Johnny Leach, Aubrey Simons, Harry Venner
MD: Richard Bergmann & Johnny Leach
WD: Diane & Rosalind Rowe
XD: Johnny Leach & Diane Rowe
Bronze
WS: Rosalind Rowe
MD: Viktor Barna & Adrian Haydon
XD: Viktor Barna & Rosalind Rowe
1953, Bucharest Gold
MT: Richard Bergmann, Adrian Haydon, Brian Kennedy, Johnny Leach, Aubrey Simons
Silver
WT: Kathleen Best, Diane Rowe, Rosalind Rowe
MD: Richard Bergmann & Johnny Leach
WD: Diane & Rosalind Rowe
Bronze
WS: Diane Rowe and Rosalind Rowe
MD: Viktor Barna & Adrian Haydon
WD: Kathleen Best & Ermelinde Wertl (AUT)
1954, London Gold
WD: Diane & Rosalind Rowe
Silver
MD: Viktor Barna & Michel Haguenauer (FRA)
WD: Kathleen Best & Ann Haydon
Bronze
MT: Richard Bergmann, Kenneth Craigie, Johnny Leach, Aubrey Simons, Harry Venner
WT: Kathleen Best, Ann Haydon, Diane Rowe, Rosalind Rowe
MS: Richard Bergmann
XD: Viktor Barna & Rosalind Rowe
1955, Utrecht Silver
WD: Diane & Rosalind Rowe
XD: Aubrey Simons & Helen Elliot (SCO)
Bronze
MT: Richard Bergmann, Brian Kennedy, Johnny Leach, Bryan Merrett, Alan Rhodes
WT: Ann Haydon, Diane Rowe, Rosalind Rowe, Jean Winn
1956, Tokyo Silver
WT: Ann Haydon, Diane Rowe, Jill Rook
XD: Ivan Andreadis (CZE) & Ann Haydon
WD: Ann Haydon & Diane Rowe
1957, Stockholm Silver
WS: Ann Haydon
WD: Ann Haydon & Diane Rowe
XD: Ivan Andreadis (CZE) & Ann Haydon
1959, Dortmund Bronze
WD: Ann Haydon & Diane Rowe
1963, Prague Silver
WD: Diane Rowe & Mary Shannon
1965, Ljubljana Bronze
WT: Lesley Bell, Irene Ogus, Diane Rowe, Mary Shannon
1969, Munich Bronze
XD: Denis Neale & Mary Shannon-Wright
1973, Sarajevo Bronze
XD: Beatrix Kishazi (HUN) & Jill Hammersley
2016, Kuala Lumpur Bronze
MT: Paul Drinkhall, Liam Pitchford, Sam Walker, Alan Cooke (NPC)

Key: MS Men’s Singles; WS Women’s Singles; MD Men’s Doubles, WD Women’s Doubles; XD Mixed Doubles; MT Men’s Team (Swaythling Cup); WT Women’s Team (Corbillon Cup); Non-English playing partners have country codes in brackets. NB both losing semi-finalists receive bronze medals.